Musikafton i Dalasalen

Vid den sedan c:a 45 år återkommande Musikaftonen i novembermörkret som arrangerats av Dalregementets kamratförening har sedan flera år vår förening stått som med-arrangör.
Ett hundratal gäster hade samlats kl 1800 för ärtsoppa och smörgås.
Kl 1900 hälsade Jan-Ola Nyström publik och Hemvärnets musikkår Borlänge välkomna.

 

 

Kårens dirigent Tomas Hellström presenterade ett blandat program med flera svsnska och utländska marscher. Gladitorernas intåg,Norrlandsfärger Kungl. Norrbottens rege-mentets marsch, Värmlands regementes (I 2) marsch samt Livregementets grenadjärers marsch (I 3 Örebro).
Vals nr 2, Strö lite rosor, Alhambra, och en ABBA-låt.

 

 

Herbert Carlén och
Bjarne Harrung

I pausen tilldelade Kamratföreningens ord-förande Herbert Carlén Kamratföreningens fötjänstplakett i guld till Bjarne Harrung, tidigare ordförande. Föreningens sekreterare Rolf Hellström tilldelades Sveriges Kamra-tföreningars Riksförbunds medalj i brons.

 

 

 

Kvällen avslutades med ”Stenbocksmarschen” Dalregementets marsch sedan 1939.